Rafal Medak

Od 10 lat Rafał Medak efektywnie godzi karierę zawodową pracując na pełnym etacie w jednym z najwiekszych banków na świecie z intensywnym treningiem jak rownież trenowaniem innych. Stosując metody treningowe Trisutto.com Rafał rozumie jak nikt inny osoby pracujące zawodowo, ich rodzinne obowiązki i ograniczony czas na trenowanie.

Z triathlonem jestem związany od ponad 10 lat i w ciagu ostatnich 8 lat trenowałem stosując zasady treningu Trisutto.com (przez 6 lat bylem trenowany przez asystentów Brett’a Sutton’a lub jego byłych zawodników).  W tym czasie 5 razy zakwalifikowałem się na Mistrzostwa Świata w Ironman na Hawajach (w latach 2011-2015).  Dotychczas ukończyłem 22 zawodów Ironman (pełny dystans)  i 35 Ironman 70.3 (polówka).  Startowałem też kilkukrotnie w Mistrzostwach Świata 70.3 tzn, Clearwater w USA (2 razy), Mt. Tremblont w Kanadzie i Zell am Zee w Austrii.  Ponadto dwukrotnie reprezentowałem Polskę w Mistrzostwach Świata Grup Wiekowych ITU.

Mój trening od samego początku musiał być zaadaptowany do bardzo ograniczonych zasobów wolnego czasu.  Praca w banku to normalnie 50-60 godzin tygodniowo, czasami nawet trochę więcej więc balansowanie pracy i treningów nie jest łatwe.  Pomimo tego bylem w stanie opracować takie podejście które pozwoliło mi na wkomponowanie treningu w mój tygodniowy grafik bez negatywnego wpływu na pracę i inne obowiązki. Takie same zasady stosuję trenując innych gdzie bardzo cenne jest moje 10 letnie doświadczenie.

Od sierpnia 2014 trenuje mnie Brett Sutton, który jest nie tylko moim trenerem ale również mentorem i nauczycielem sztuki triatlonu.  W tym czasie uczestniczyłem w wielu obozach treningowych prowadzonych przez Brett’a tzn. w St. Moritz, na Gran Canarii i ostatnio w Polsce podnosząc swoje kwalifikacje trenerskie i studiując metody Trisutto.com.

Jako jeden z trenerów Trisutto.com koncentruję się na trenowaniu zawodników mówiących po Polsku jak również osób dysponujących niewielką ilością czasu na trenowanie.

Moje motto trenerskie to: „Ciężka praca, specyficzny trening i dobra organizacja czasu pozwolą na osiągnięcie Twoich celów.

Rafal Medak

Rafal Medak Trener

 

Dorastałem w czasach komunizmu w Polsce. Wtedy sprzęt sportowy był swego rodzaju luksusem, na który trzeba było zapracować.  Niestety nie bylem bardzo utalentowanym dzieckiem pod względem sportowym ale sport zawsze mnie pasjonował.  Pracowałem ciężko aby zakwalifikować się do kadry szkoły w narciarstwie klasycznym, biegach przełajowych czy piłce ręcznej. Dzięki temu moglem biegać na lepszych nartach, dostać dodatkową pare butów sportowych czy mogłem wyjechać na obóz sportowy.

Dzisiaj to się może wydawać śmieszne że nawet podstawowego sprzętu sportowego nie można było kupić w tamtych czasach, ale prawdę mówiąc to w jakimś stopniu przyczyniło się do ukształtowania mojego charakteru: determinacja, dążenie do celu, nie akceptowanie utartych dróg, ciągłe szukanie nowych rozwiązań. Pasja do sportu towarzyszyła mi przez cały czas. Na uniwersytecie studiowałem bankowość i finanse ale w tym czasie także uprawiałem tenis stołowy (wice-mistrz uniwersytetu), kick-boxing i tae-kwon-do.

Zawsze byłem pilnym studentem dyscyplin sportowych jakie uprawiałem.  Dotyczyło to wszystkich elementów: metod treningowych, sprzętu czy techniki.  Starałem się zdobyć przewagę nad bardziej utalentowanymi przeciwnikami stosując wiedzę, dociekliwość i doświadczenie. Teraz jako trener stosuję takie same podejście przygotowując moich podopiecznych do zawodów.

Dziesięć lat temu odkryłem triathlon. W moim pierwszym starcie, praktycznie bez żadnego treningu, popełniając prawdopodobnie wszystkie błędy jakie przydarzają się początkującym triathlonistom, skończyłem zawody w pierwszej dziesiątce. Ten wynik to było swojego rodzaju objawienie. Od razu zorientowałem się że w triathlonie nie trzeba być świetnym we wszystkich trzech dyscyplinach. Dobre wyniki można osiągać będąc przeciętniakiem w każdej z nich. Podczas pierwszego sezonu nie miałem trenera, próbowałem dojść do tego jak trenować metodą prób i błędów ale nie poprawiałem się tak szybko jak chciałem.  Wtedy zupełnie przypadkowo natknąłem się na Marc’a Becker’a – byłego zawodnika Brett’a, który był też jego asystentem. Zaczęliśmy razem współpracować i bardzo szybko uświadomiłem sobie że jego podejście do trenowania działa! Po 6 miesiącach poprawiłem się o ponad 30 minut w Ironman 70.3 UK i zakwalifikowałem się na Mistrzostwa Świata.

Każdy dobry trener uczy się na swoich błędach!

Poprawiając się tak szybko popełniłem błąd myśląc że moje metody treningowe były zbyt proste i gdybym wprowadził do treningu bardziej ‘naukowe’ podejście to poprawiłbym się jeszcze bardziej.  Jednak to nowe podejście przyniosło zupełnie inne wyniki niż zakładałem. Moje czasy na rowerze, jedne z lepszych w przeszłości, stały się przeciętne w mojej grupie wiekowej, pływanie i bieg też się nie poprawiły. Po kilku słabych startach i rozczarowaniach doszedłem do wniosku że należy wrócić do tego co działało – do sprawdzonych zasad treningowych Trisutto.com.  Po 6-ciu miesiącach ciężkiej pracy ponownie zakwalifikowałem się na Hawaje!

Z czasem zacząłem coraz bardziej ufać swojemu doświadczeniu i treningowi do takiego stopnia, że zacząłem pomagać innym, tzn. identyfikować błędy w ich treningu, pisząc plany treningowe, korygując niektóre elementy ich techniki, doradzając na temat odżywiania czy startu w zawodach, i to nie tylko w triathlonie ale także w duathlonie, bieganiu czy wyścigach kolarskich.

Odzew osób którym pomagałem był bardzo pozytywny. Wtedy zacząłem myśleć o kontynuowaniu nauki i podniesieniu swoich kwalifikacji do poziomu profesjonalnego. Mając za sobą kilka lat trenowania według metod Trisutto.com następny krok był dla mnie oczywisty – uczyć się od samego Mistrza, więc zapisałem się na obóz treningowy w St Moritz.  Właśnie wtedy Brett zgodził się nie tylko trenować mnie jako zawodnika, ale także być moim mentorem i nauczycielem sztuki trenowania.

Od tego czasu uczestniczyłem w wielu obozach treningowych z Trisutto.com ucząc się nie tylko „co” i „jak” ale także „dlaczego”, „kiedy” i „kiedy nie’.

Moim zdaniem nie wszyscy najlepsi trenerzy na świecie byli lub są wspaniałymi i utalentowanymi zawodnikami. Wśród najlepszych trenerów jest wielu takich, którzy nigdy nie byli na szczycie osiągnięć dyscyplin sportowych, którzy często musieli bardzo cieżko pracować aby coś osiągnąć, którzy musieli sami dojść do tego co działa dla nich i ich podopiecznych najlepiej jak również zrozumieć dlaczego tak się dzieje.  Są tez trenerzy, którzy nigdy nie startowali w dyscyplinach sportowych w których wytrenowali Mistrzów Świata czy Mistrzów Olimpijskich.  Najlepsi trenerzy maja silny charakter, są w stanie odpowiednio motywować swoich zawodników i efektywnie się z nimi komunikować. Dobry trener musi też być częściowo psychologiem – obserwować zachowanie swoich podopiecznych, starać się zrozumieć jak myślą, w jaki sposób ich zmotywować i kierować aby trenowali tyle ile należy, tak jak należy i z odpowiednią intensywnością.

Bardzo się cieszę że będę mógł Wam pomoc w osiągnięciu Waszych triathlonowych celów.

Jeżeli jesteście zainteresowani trenowaniem przez Rafała kliknijcie na poniższy link.

Years Experience

Ironman Finishes

Ironman 70.3 Finishes

Years Under Brett Sutton

Rafał to wspaniały trener i świetnie nam się  wspólpracuje.  Jest bardzo spostrzegawczy, szybko wszystko analizuje i ma dobre oko do detali. Tu ostrzegam: bądźcie przygotowani, Rafał nie owija niczego w bawełnę.  Jeżeli zauważy jakąś słabość to od razu zwróci Wam na to uwagę. Takie bezpośrednie podejście bardzo mi odpowiada ponieważ pozwala mi od razu zaatakować moje słabe strony bez zbędnego marnowania czasu.

Rafal bardzo mi pomógł w przejściu z krótszych dystansów do średnich i długich.  Wcześniej miałem problemy z odżywianiem, silą i wytrzymałością na rowerze jak również treningiem specyficznym do Ironmana.  W tym roku zrobiliśmy ogromny postęp ale jeszcze sporo jest do zrobienia – w przyszłym roku mam zamiar złamać 10 godzin.

Powodzenia w treningu i startach w przyszłym sezonie.

Dwight Senduk

Rafał całkowicie zmienił moje podejście do treningu.  Nie tylko ułożył mi plan, który działa ale jednocześnie jest ciekawy i motywujący.  Rafał bardzo mi też pomógł w przygotowaniu się do startu w Mistrzostwach Świata Ironman w Kona i to nie tylko pod katem specyficznego treningu czy aklimatyzacji ale tez bardziej praktycznych aspektów związanych z wyjazdem na Hawaje, tzn. zakwaterowanie czy logistyka przed i w czasie zawodów i co trzeba zobaczyć na Big Island już po zawodach.

Rafal jest w stanie doradzić w każdej dziedzinie triathlonu i posiada ogromną wiedzę nie tylko teoretyczną ale i doświadczenie praktyczne nabyte podczas wielu lat treningu i startów.

Na przykład, poza treningiem Rafal pomógł mi w opracowaniu ogólnej strategii odżywiania – podczas treningów, zawodów oraz diety codziennej dostosowanej dla osoby intensywnie trenującej.

Mam szczęście ze spotkałem Rafała kilka lat temu na zawodach.  Rafał to nie tylko kopalnia wiedzy i doświadczenia ale także trener, z którym bardzo przyjemnie się współpracuje.

Bartek Hołda

The Art of the Taper

Ready for action. Trackside at our Malaysian training base in Iskander Puteri.  As athletes prepare for their key races, thoughts turn to tapering. What, when and how? Tapers are an individual thing, however one can be guided by the general principle that triathlon of...

Contact Rafal

If you are interested in training with Rafal, feel free to contact us at anytime via the Live Chat button (envelope bottom right).